WŁAMANIA, KRADZIEŻE I DEWASTACJA MIENIA NA DZIAŁKACH

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym działkowcy borykają się z licznymi kradzieżami i dewastacją altan. Informacje o tego typu zdarzeniach przekazywane są przez lokalne media z całej Polski: W okręgu w Poznaniu w Śremie zatrzymano 18-letniego mężczyznę, który włamał się do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych pod koniec listopada 2017 r. Działkowcy stracili walizkę z narzędziami, motorower, kask motocyklowy, czajnik elektryczny, radiomagnetofon, a także naczynia i sztućce. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów.

Na początku grudnia 2017 r. policja w Dolnego Brzegu ujęła złodzieja, który okradał ogrody działkowe w Żmigrodzie. 42-letniemu mężczyźnie grozi 5 lat więzienia.

Do 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który ukrywał w ogrodach działkowych na terenie powiatu sulęcińskiego przedmioty skradzione na przełomie 2017 i 2018 r.

Na stronie www.przelom.pl zamieszczono informację o kradzieży, do której doszło w pierwszych dniach stycznia br. w ogrodach działkowych w Chrzanowie w okręgu Małopolskim. Złodziej wyniósł z altany dwie butle gazowe o pojemności 11 i 3 kg niszcząc kłódkę, drzwi i zasuwę.

16.01.2017 r. ok. godz. 23.00 w Elblągu przy ul. Skrzydlatej w ogrodach działkowych złodzieje dostali się do kilku altan. Zostali zatrzymani dzięki śladom pozostawionym na śniegu. Mieli przy sobie narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz silnik do podkaszarki.

Do zuchwałej kradzieży doszło w Bytomiu 17 stycznia br. na terenie ROD „Malwa”. Sprawcy wykopali ponad 70 m rur wodociągowych. Straty oszacowano na ok. 1600 zł. Złodziei zatrzymano.

Policja wciąż poszukuje sprawców włamań do ok. 30 altan w ROD „Fantazja” we Wrocławiu, do których doszło w dniach 23/24 i 25/26 stycznia br.

Portal www.24wspolnota.pl poinformował o włamaniach do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych w Białej Podlaskiej przy ul. A. Mickiewicza, do których doszło 25 stycznia. W jednym sprawca wybił szybę, a w drugim uszkodził zamek. Straty oszacowano na 1000 i 400 zł.

Gazeta Starachowicka opisała zdarzenie, do którego doszło 25 stycznia br. – nieznani sprawcy okradli 38-letniego działkowcy, zabierając warte ponad tysiąc zł agregat prądotwórczy i taczkę.

26 stycznia po godzinie 20-tej 34-letni działkowiec ujął sprawcę włamania na gorącym uczynku w ogrodzie działkowym na terenie powiatu kłodzkiego. Zauważył, że na drzwiach jego altany nie ma kłódki, a szyby są od środka zaparowane. Uniemożliwił sprawcy ucieczkę z altany i przetrzymał go aż do przyjazdu policji.

Tygodnik Ciechanowski informował, że 26 stycznia br. zatrzymano mężczyznę, który dokonał około 30 włamań do altan na terenie ROD „Sona”, wybijając szyby w oknach. Sprawcę ujęto.

Kurier Przasnyski opisał zdarzenie, do którego doszło 27 stycznia. Podczas włamania do altany wyniesiono opryskiwacz ogrodowy, namiot ogrodowy, uszkodzono drzwi i wybito szyby. Szkody oszacowano na ok. 500 zł.

Portal www.doba.pl donosi, że pod koniec stycznia 2018 r. w Kłodzku na terenie ogrodów działkowych sprawca, który włamał się do jednej z altan ukradł agregat prądotwórczy wart 600 zł.

Dziennik Trybuna Opolska i portal www.brzeg24.pl donosiły, że pod koniec stycznia br. w ogrodach działkowych w Grodkowie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 27- i 33-lata, którzy ukradli narzędzia ogrodnicze. Złodzieje byli pod wpływem alkoholu.

W okręgu w Łodzi pod koniec stycznia w ogrodach działkowych policjanci znaleźli 66-latka, który przebywał w jednej z altan. Przy okazji znaleziono skradziony jesienią w Łodzi rower.

Serię włamań odnotowano pod koniec stycznia w Białej Podlaskiej – do jednego włamania doszło na terenie ogrodów działkowych przy ul. Aleja Jana Pawła II; straty oszacowano na 300 zł. Do drugiego zdarzenia doszło w domu działkowca w ROD w Alei Tysiąclecia. Zniszczenia oszacowano na ok. 700 zł. Do kolejnych zdarzeń doszło jeszcze 6 razy w styczniu. Skradzione przedmioty nie miały wielkiej wartości, ale wyłamane zostały drzwi wejściowe do altan i powybijano szyby.

30 stycznia br. portal www.regionfan.pl informował o mieszkance Legnicy, która specjalizowała się w kradzieżach altan ogrodowych. Działała przez ostatnich kilka miesięcy wynosząc z altan kosiarki, narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz sprzęt elektroniczny – warte ok. 12 tys. zł.

31 stycznia w godzinach południowych dwóch złodziei w wieku 27 i 37 ujęto na gorącym uczynku w ogrodach działkowych w Kętrzynie. Policję zawiadomiła kobieta, a jej partner zatrzymał złodziei. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

1 lutego br. portal www.infoilawa.pl poinformował, że do częstych aktów kradzieży i wandalizmu dochodzi w ogrodzie działkowym w Iławie. Ginie tam sprzęt ogrodniczy i wyposażenie altan. W połowie stycznia doszło tam również do pożaru jednej z altan. Policja zwiększyła ilość patroli na terenie ogrodów działkowych. Dzięki temu w pierwszej połowie lutego zatrzymano 19-latka, który kradł z altan elektronarzędzia. Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia. Część przedmiotów wróciła do właścicieli.

6 lutego br. Białej Podlaskiej zatrzymano mężczyznę, który grasował w ogrodach działkowych. Łupem złodzieja stały się alkohole i domowe przetwory znajdujące się w jednej z altan. Sprawca uszkodził wiele innych altan wybijając szyby lub wyłamując drzwi.

9 lutego br. zatrzymano na terenie ogródków działkowych w Nowej Rudzie mężczyznę, który usiłował włamać się do jednej z altan. Zanim doszło do zatrzymania sprawdza włamania zdążył uszkodzić płytę, która zabezpieczała okno.

Do włamań na terenie ROD „Winnica” w Ostrowcu Świętokrzyskim dochodziło w okresie od grudnia 2017 r. do lutego br. roku. Policja poszukuje sprawców.

Widać więc, że problem kradzieży i wandalizmu to problem wielu działkowców i zarządów ROD. W celu zabezpieczenia ogrodów należy więc zwiększyć wizyty na terenie ROD zimą, dbać o patrole na terenie ogrodów działkowych, ustawianie coraz większej liczby latarń oświetlających alejki ogrodowe i parkingi, a tam gdzie jest to możliwe, zakładać monitoring obejmujący cały teren ogrodu.

mgr inż. Małgorzata Wójcik

instruktor ds. ogrodzniczych KR PZD

źródło: monitoring mediów Krajowej Rady PZD

Zdjęcie: pixabay.com