Pokaz cięcia w ROD „Przyjaźń” w Szczecinie

W sobotnie przedpołudnie 8 kwietnia br. w ROD „Przyjaźń” w Szczecinie odbył się pokaz cięcia drzew owocowych dla działkowców i instruktorów SSI. Poprowadził je pan Waldemar Fojut Instruktor Krajowy z Goleniowa.

Omówione zostały zasady, jakimi powinien się kierować działkowiec przy wyborze i kupnie drzewka owocowego, jak je potem sadzić (tak, by nie zasypać podkładki i unikać sadzenia jednego gatunku po drugim takim samym), podstawy cięcia, formowania i nawożenia.

Instruktor wyjaśnił na przykładzie czereśni, brzoskwini, jabłoni i śliwy zasady cięcia drzewek młodych i starszych, kiedy ciąć a kiedy tego unikać w zależności od gatunku, owocowania, pogody ect. Działkowcy analizowali popełniane przez siebie błędy: nieodpowiedni termin nawożenia obornikiem, zbyt głębokie sadzenie drzewek, lęk przed cięciem, zostawianie mumii na gałęziach i wiele innych.

alt

Przybliżone zostały zasady cięcia m.in. porzeczek czarnych (w tym szczepionych na pniu) i czerwonych, malin, borówki i winorośli oraz choroby/szkodniki na nich występujące.

Zebrani korzystali  na bieżąco z możliwości uzyskania porad doświadczonego Instruktora, wykazali duże zaciekawienie i zadawali dużo pytań.

alt

Podziękowania składamy Pani  Kazimierze Wadowskiej – Prezes Zarządu ROD „Przyjaźń” za pomoc w zorganizowaniu pokazu cięcia.

Justyna Sielicka