Działkowcu czy potrafisz skutecznie zabezpieczyć swoje mienie?

Jak co roku w okresie zimowym odwiecznym problemem jest zabezpieczenie mienia znajdującego się na działce przed złodziejami uaktywniającymi się zwłaszcza w tym okresie. Warto pomyśleć, aby wszystkie sprzęty mechaniczne i elektryczne o znacznej wartości odpowiednio zabezpieczyć, a najlepiej byłoby na okres zimy zabrać je do domu.

Ważne jest zabezpieczenie altany poprzez montaż:

• montaż okiennic ewentualnie krat

• drzwi metalowe  z zamkami atestowanymi

Dzięki temu wydłużony zostaje czas potrzebny złodziejom na włamanie się do środka, a tym samym większe prawdopodobieństwo na przybycie odpowiednich służb, zanim zostaną wyrządzone większe szkody.

Oprócz powyższych przykładów, w dzisiejszej dobie najlepszą sprawdzającą sie metodą na złodziei jest zastosowanie elektroniki i mechaniki połączonych z interwencją odpowiednich służb. W powszechnej opinii wykonanie instalacji alarmowej z monitoringiem agencji ochrony jest na szczycie rankingu najskuteczniejszych metod zabezpieczeń, gdyż obawa przed interwencją fizyczną jest największym straszakiem dla złodziei, a wykonana instalacja alarmowa szybko informuje o włamaniu odpowiednie służby. Niestety jak każdy system ma również swoje wady. Jeżeli postanowimy zakupić jeden z najtańszych oferowanych na rynku, może on mięć skuteczność nie wiele większą od tabliczki informującej, że altanka posiada alarm. Lepiej więc unikać takich nie sprawdzonych, o których producencie nie wiele wiadomo. Zdecydowanie warto zlecić wykonanie alarmu firmie z doświadczeniem, która zaprojektuje skutecznie działający bez problemu system.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej przykłady zabezpieczeń mogą one, ale nie musza do końca uchronić nas przed kradzieżą dlatego pamiętajmy, aby w sezonie zimowym od czasu do czasu doglądać swojego mienia. Również w tej kwest należy szczególna uwagę zwrócić na tzw. „pomoc sąsiedzką”, bo to właśnie od nich zależy czy podejmą właściwe działania w momencie zauważenia osób postronnych znajdujących się na naszej działce.

Inspektor ds. inwestycji

Marian Pawłowski