Prezydent podpisał ustawę „Stop Rozbiórkom Altan”

Wielki sukces działkowców! Po wielomiesięcznej walce o ocalenie ponad 900 tys. altan, 2 kwietnia 2015 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Ustawa „Stop Rozbiórkom Altan” wprowadza definicję altany. Dozwolona będzie budowa obiektów o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4 m) z tarasem, gankiem lub werandą nieprzekraczającą 12 m2. Właściciele altan nadal będą zwolnieni od obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę.

Wszystkie budynki, wybudowane przed wejściem znowelizowanego prawa w życie, które spełnią ustawowe kryteria altany – zostaną uznane za legalne. W przypadku altan, wobec których wydano decyzję rozbiórki – postępowania te będą umarzane.

Jeżeli działkowiec będzie miał wątpliwości czy budynek w ogrodzie spełnia kryteria altany, będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że domek jest altaną. Za taki wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.

Wyrok NSA

Opracowanie projektu „Stop Rozbiórkom Altan” było spowodowane zagrożeniem dla altan działkowych  wynikającym z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w swoim orzeczeniu podał definicję altany posługując się słownikiem języka polskiego. Jednak przytoczona przez niego definicja była zupełnie oderwana od rzeczywistego wyglądu i sposobu użytkowania altan w ogrodach działkowych.  Nadzór Budowlany, posiłkując się definicją altany podaną w wyroku NSA, zaczął wydawać nakazy ich rozbiórki. Ponadto władze miast uznając, że budynki w ROD nie spełniają kryteriów altany podanych w orzeczeniu NSA, kazały odprowadzać podatki od tych nieruchomości. W zapisach prawa altany zwolnione są od podatku, jednak w oczach wszystkich urzędników to, co od ponad 100 lat było altaną, przestało nią być. Działkowcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu.

Autorzy projektu

Krajowa Rada PZD nie pozostała obojętna na problemy działkowców. W celu ratowania działkowych altan zainicjowała projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw został. Projekt opracował i zgłosił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, którego pełnomocnikiem jest mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki.

Poparcie działkowców

Jak bardzo jest to potrzebny projekt ustawy dla środowiska działkowego pokazało złożonych pod nim ponad 700 tysięcy podpisów poparcia. Przez ostanie miesiące działkowcy nie ustawali jednak w walce o zachowanie swoich altan śląc setki listów w tej sprawie do posłów, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu.

Prace nad ustawą

Wysiłek działkowców odniósł skutek. W prace nad zapisami ustawy zaangażowała się nawet Premier Ewa Kopacz, która podczas spotkania z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim i z pełnomocnikami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”, zaproponowała rządowe poprawki do projektu, które zostały zaakceptowane przez Związek.

Prace nad projektem w sejmowych i senackich komisjach przebiegły bardzo sprawnie, a swoje uznanie dla ustawy Posłowie i Senatorowie wyrazili w niemal jednogłośnym głosowaniu za jej uchwaleniem.

PZD w obronie działkowców

2 kwietnia 2015 roku na długo zapisze się w historii ogrodnictwa działkowego. Działkowcy nie muszą się już martwić o dalsze istnienie swoich altan. Jednocześnie pokazali oni niespotykaną już w dzisiejszych czasach solidarność. To najlepszy dowód, że idea ogrodnictwa działkowego jest wciąż żywa, a ogrody są potrzebne społeczeństwu.

Ten sukces pokazuje także jak PZD potrafi skutecznie bronić działkowców i ogrody. Od momentu powołania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, zebrania 700 tys. podpisów poparcia pod projektem do podpisania ustawy przez Prezydenta RP minęło niewiele ponad 8 miesięcy. Opracowanie i uchwalenie ustawy w tak krótkim czasie było możliwe tylko pod skrzydłami dużej, silnej organizacji jaką jest PZD. Równocześnie to dowód na to, że przynależność do Związku daje też większą szansę na zachowanie ogrodów działkowych w obecnym kształcie.

Podpisanie przez Prezydenta ustawy „Stop Rozbiórkom Altan” to najlepszy świąteczny prezent dla wszystkich działkowców. Z pewnością nadchodzące święta we wszystkich działkowych rodzinach będą teraz jeszcze weselsze i wypełnione spokojem.

(AD)